تجهیزات سنگین مورد استفاده در ساخت و ساز

Heavy Equipement

17 اسفند 1400 | مهندس زهرا راستین

تجهیزات سنگین ساختمانی برای اهداف مختلف در پروژه های بزرگ استفاده می شوند. انتخاب انواع تجهیزات سنگین به وسعت کار و وضعیت اقتصادی پروژه بستگی دارد. این تجهیزات روند ساخت و ساز را آسانتر و سریعتر می کنند. انواع مختلف تجهیزات سنگین که معمولاً در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند به شرح زیر هستند:

1.   بیل مکانیکی

2.    بکهو

3.    بیل مکانیکی کششی

4.      بولدوزر

5.     گریدر (جاده صاف کن)

6.     اسکریپر

7.      ترنچر

8.     لودر

9.    جرثقیل برجی

10.   پیور

11.    غلتک

12.    تله هندلر

13.    فلر بانچر

14.    کامیون کمپرسی

15.    ماشین حفاری شمع

16.    ماشین شمع کوب

 

1. بیل مکانیکی

بیل مکانیکی از تجهیزات مهم و پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز می باشد. هدف کلی آنها حفاری است اما به غیر از آن برای اهداف بسیاری مانند باربری، تخریب، لایروبی رودخانه، قطع درختان و غیره نیز استفاده می شود. بیل مکانیکی شامل یک بازوی بلند و یک کابین است. در انتهای بازوی بلند، سطل حفاری قرار دارد. کابین مکانی است که برای اپراتور ماشین در نظر گرفته شده و تا 360 درجه قابلیت گردش دارد. بیل مکانیکی در دو نوع چرخدار و زنجیردار موجود است.

 بیل مکانیکی
شکل 1: بیل مکانیکی زنجیردار

 

2. بكهو

بکهو یکی دیگر از تجهیزات پرکاربرد و چند منظوره است. بیل حفاری دستگاه در سمت عقب آن قرار دارد، در حالی که سطل بارگیری در جلو تعبیه شده است. این وسیله برای حفاری ترانشه های پایین تر از سطح ماشین بسیار مناسب است و از سطل جلو آن می توان برای بارگیری، تخلیه و بلند کردن مصالح استفاده کرد.

بكهو
شکل 2: بکهو

 

3. بیل مکانیکی کششی

بیل مکانیکی کششی یکی دیگر از تجهیزات سنگین مورد استفاده در ساخت و ساز است که عموماً برای گودبرداری با عمق زیاد استفاده می شود. این وسیله یک بازوی بلند دارد و سطل حفاری با استفاده از کابل از قسمت فوقانی بازو آویزان است. برای ساخت بنادر، حفاری زیر آب، رسوب زدایی بدنه های آبی و غیره می توان از بیل مکانیکی کششی استفاده کرد.

بیل مکانیکی کششی
شکل 3: بیل مکانیکی کششی

 

4. بولدوزر

بولدوزرها نوع دیگری از تجهیزات خاکبرداری هستند که برای برداشتن لایه سطحی خاک تا عمق خاصی استفاده می شوند. برداشتن خاک توسط صفحه فلزی پهن با لبه های تیز که در جلوی ماشین قرار دارد انجام می شود. این صفحه را می توان با استفاده از پیستون های هیدرولیکی بالا و پایین برد. این وسیله به طور گسترده برای برداشتن خاک ضعیف یا لایه های سنگی، بلند کردن خاک و غیره استفاده می شود.

بولدوزر
شکل 4: بولدوزر

 

5. گریدر

گریدر که به آن موتور گریدر نیز گفته می شود، نوع دیگری از تجهیزات مورد استفاده در ساخت و ساز، به ویژه برای ساخت جاده است. از این ماشین عمدتاً برای تسطیح خاک استفاده می شود. این وسیله دارای یک تیغه افقی در بین چرخ های جلو و عقب است که هنگام کار به داخل زمین فرو می رود. کابین اپراتوردر بالای محور عقب قرار دارد. موتور گریدر برای پاکسازی برف یا آلودگی از جاده ها، صاف کردن سطح خاک قبل از اجرای لایه آسفالت، حذف لایه های غیر ضروری خاک از سطح زمین و غیره نیز استفاده می شود.

 گریدر
شکل 5: موتور گریدر

 

6. اسکریپر

اسکریپر نوع دیگری از ماشین آلات عمرانی است که برای صاف کردن سطح خاک از طریق خراشیدن آن استفاده می شوند. قسمت جلو دستگاه شامل تراکتور چرخدار و قسمت عقب آن شامل تجهیزات خراش مانند تیغه افقی، تسمه نقاله و قیف جمع آوری خاک است. هنگامی که تیغه روی زمین قرار می گیرد و وسیله نقلیه حرکت می‌کند، تیغه شروع به کندن خاک بالای سطح خود می‌کند و خاک حفاری شده از طریق تسمه نقاله به قیف منتقل می‌شود. با پر شدن قیف، قسمت عقب از زمین بلند می شود و قیف در محوطه مخصوص، تخلیه می شود.

 اسکریپر
شکل 6: اسکریپر

 

7. ترنچر

ترنچر یا دستگاه ترانشه برای حفاری ترانشه در خاک استفاده می شود. این ترانشه ها عموماً برای لوله کشی، کابل کشی، زهکشی و غیره استفاده می شوند. ترنچر در دو نوع زنجیردار و چرخ دار موجود می باشد. ترنچر زنجیردار دارای یک بازوی بلند ثابت است که در اطراف آن زنجیر حفاری قرار می گیرد. ترنچر چرخ دار دارای یک چرخ فلزی با دندانه هایی برای حفاری در اطراف آن است. برای حفاری لایه‌های سخت خاک، ترنچرهای چرخدار مناسب‌تر هستند .

ترنچر
شکل 7: ترنچر چرخدار

 

8. لودر

از لودر در محل ساخت و ساز برای بارگیری مواد در کمپرسی، کامیون و غیره استفاده می شود. این مواد ممکن است خاک حفاری شده، زباله های حاصل از تخریب، مواد خام و غیره باشند. لودر دارای یک سطل بزرگ در جلو با بازوی متحرک کوتاه است. لودر می تواند زنجیری یا چرخدار باشد. لودرهای چرخدار به طور گسترده در سایت ها مورد استفاده قرار می گیرند در حالی که لودرهای زنجیری یا خزنده در مکان هایی استفاده می شود که وسایل نقلیه چرخدار نمی توانند به آنها دسترسی پیدا کنند.

لودر
شکل 8: لودر

 

9.جرثقیل برجی

جرثقیل های برجی جرثقیل های ثابتی هستند که برای بالا بردن اجسام در ساخت سازه های بلند استفاده می شوند. مصالح سنگین مانند بلوک های بتنی پیش تنیده، خرپاهای فولادی، قاب ها و غیره را می توان به راحتی با استفاده از این نوع تجهیزات تا ارتفاع مورد نیاز بالا برد. این جرثقیل دارای یک دکل (برج پشتیبانی عمودی)، بازوی عملیاتی، بازوی متقابل که وزن متضاد را در سمت عقب جرثقیل حمل می کند و یک کابین است که می توان ماشین را از آن کنترل کرد.

جرثقیل برجی
شکل 9: جرثقیل برجی

 

10. پیور

پیوریا پیورآسفالت تجهیزاتی برای روسازی است که در راهسازی مورد استفاده قرار می گیرد. پیور دارای یک سطل تغذیه است که در آن آسفالت به طور مداوم توسط کمپرسی بارگیری می شود؛ این ماشین آسفالت را به طور مساوی روی سطح جاده با تراکم جزئی توزیع می کند. با این حال، برای تراکم کامل لازم است پس از اعمال لایه آسفالت از غلتک استفاده شود.

پیور
شکل 10: پیورآسفالت

 

11. غلتک

غلتک ها برای فشرده سازی مصالح یا سطح زمین استفاده می شوند. انواع مختلفی از غلتک ها برای مقاصد مختلف فشرده سازی در دسترس هستند. غلتک های چرخ صاف برای فشرده سازی لایه های کم عمق خاک یا آسفالت و غیره استفاده می شود. غلتک های پاچه بزی برای تراکم عمیق به کار می روند. غلتک های تایر پنوماتیک برای فشرده سازی خاک های ریزدانه، لایه های آسفالت و غیره استفاده می شود.

غلتک
شکل 11: غلتک چرخ صاف

 

12. تله هندلر

تله هندلرها تجهیزات بالابرنده ای هستند که در ساخت و ساز برای بلند کردن مواد سنگین تا ارتفاع مورد نیاز یا فراهم کردن سکوی ساختمانی برای کارگران در ارتفاعات بیشتر و غیره استفاده می شوند. این وسیله دارای یک بازوی بلند است که می توان آن را بالا، پایین یا جلو برد. انواع مختلفی از تجهیزات مانند لیفتراک، سطل، کابین، بازوهای بالابر و غیره را می توان بر اساس نیاز به انتهای بازوی تلسکوپی متصل کرد.

تله هندلر
شکل 12: تله هندلر

 

فلر بانچر

فلر بانچر تجهیزات سنگین برش درخت است که برای حذف درختان بزرگ در محل عملیات عمرانی استفاده می شود. آنها درخت را قطع می کنند و بدون انداختن درخت بر زمین، آن را بالا می کشند. همچنین تمام درختان قطع شده را در یک مکان جمع می کنند که کار را برای لودرها و کمپرسی ها آسان می کند.

فلر بانچر
شکل 13: فلر بانچر

 

14. کامیون کمپرسی

کامیون های کمپرسی در سایت های ساختمانی برای حمل مواد در حجم زیاد از یک سایت به سایت دیگر یا به محوطه زباله استفاده می شوند. عموماً در کارگاه های بزرگ ساختمانی از کمپرسی های آفرود استفاده می شود. کمپرسی های آفرود دارای چرخ های بزرگ با فضای بسیار زیاد برای مصالح اند که آنها را قادر می سازد تا مصالح را در حجم زیاد و در هر نوع شرایط زمینی حمل کنند.

 کامیون کمپرسی
شکل 14: کامیون کمپرسی آفرود

 

15. تجهیزات حفاری شمع

تجهیزات حفاری شمع برای ایجاد چاه در محل ساخت و ساز برای نصب شمع های پیش ساخته استفاده می شود.

تجهیزات حفاری شمع
شکل 15: ماشین حفاری شمع

 

16. تجهیزات شمع کوبی

یکی دیگر از تجهیزات سنگین مورد استفاده در کارگاه های ساختمانی تجهیزات شمع کوبی است. این تجهیزات شمع را بلند کرده و در موقعیت مناسب نگه می دارد و تا عمق مورد نیاز به داخل زمین می راند. انواع مختلفی از تجهیزات شمع‌کوبی موجود است. در هر صورت، شمع با کوبیدن آن از قسمت بالا در زمین فرو می رود؛ این کار به صورت هیدرولیکی یا بر اثر ضربه ناشی از افتادن یک جسم سنگین صورت می گیرد.

 تجهیزات شمع کوبی
شکل 16: شمع کوبی هیدرولیک

مطالب مرتبط

نحوه انتخاب ژنراتور برق در محل پروژهHow To Choose Power Generator For Construction Sites
تراز دامپیDumpy Level
دستگاه حفاری تونل (TBM)Tunnel_Boring_Machine

نظر دهيد

نظر شما با موفقیت ثبت شد و پس از تائید منتشر میشود .