ساختمان های پیش ساخته

Prefabricated Buildings

04 دی 1400 | مهندس صدف برخوردار

ساختمان های پیش ساخته

پیش ساختن فرآیند تولید ساختمان یا اجزای ساختمان در محلی خارج از سایت پروژه می باشد. کارخانه های سازنده، واحد پیش ساخته را به محل پروژه انتقال داده و آن را تحویل کارفرما می دهند. در این متد با حذف روش های سنتی جهت تهیه مصالح از طریق جایگزینی با قطعات مونتاژ شده در خارج از سایت پروژه، علاوه بر صرفه جویی در زمان و کاهش هزینه های ناشی از مصالح ساخت ، میزان تولید نخاله های ساختمانی نیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. امروزه محبوبیت ساختمان های پیش ساخته علی الخصوص در بخش صنعت به علت سهولت ساخت بتن و فولاد پیش ساخته و حمل آنها به محل پروژه، در میان مهندسان عمران رو به افزایش است.

مزایای ساختمان های پیش ساخته

1- تأثیر مثبت بر ترند تکنولوژی ساخت به علت استفاده از ابزارهای پیشرفته

BIM (مدلسازی اطلاعات ساختمان)، ابزاری کاربردیست که به پیمان کاران و شرکت ها، نمایی از پروژه نهایی به دست می دهد و در حفظ محیط زیست و صرفه جویی در هزینه ها تأثیر بسزایی دارد. پیوستگی تکنولوژی با صنعت ساخت، باعث ارزیابی هزینه ها و مصالح بکار رفته شده و در نهایت کاهش هزینه ساخت وبه حداقل رساندن نیروی انسانی مورد نیاز در پروژه را به همراه دارد.

2- امنیت بیشتر 

کار در صنعت ساختمان امری پر مخاطره است و کارفرمایان و پیمان کاران همواره در صدد به حداقل رساندن آسیب های ناشی از کار نیروی انسانی می باشند و با وجود آنکه در سایت پروژه استاندارد ها و ضوابط سخت گیرانه وجود دارد و ایمنی و سلامت اولویت اول می باشد، به علت تغییرات در شرایط آب و هوایی و زمینی که پروژه در آن احداث شده است و سایر عوامل غیر قابل پیش بینی، ریسک آسیب دیدن نیروی انسانی همچنان بالاست. از طرفی استفاده از مصالح و ساختمان های پیش ساخته، باعث کاهش گرد و غبار، رطوبت و سایر مخاطرات زیست محیطی شده و چون کارگران کارخانه های ساخت مصالح پیش ساخته، در محیطی سربسته که در آن ضوابط و مقررات سخت گیرانه حفاظتی و بهداشتی اعمال می شود، مشغول به کار هستند، ریسک آسیب پذیری آنها با رعایت استاندارد ها به حداقل می رسد.

3- مقرون به صرفه بودن

افزایش نرخ تورم باعث افزایش روز افزون هزینه های ساخت می شود، همچنین افزایش ساعات کار نیز، میزان تقاضا برای نیروی انسانی و مصالح را بطور چشمگیر افزایش می دهد. استفاده از مصالح و ساختمان های پیش ساخته باعث کاهش ساعات کاری و استفاده از مصالح ساخت می شود.

Marriot’s AC NoMad Hotel واقع در منهتن نیویورک، بلند ترین سازه پیش ساخته جهان می باشد که دارای 26 طبقه و 168 اتاق می باشد که ساخت آن تنها 90 روز به طول انجامید و هزینه نهایی ساخت آن 70 میلیون دلار برآورد شد، در حالیکه اگر همین سازه به شیوه سنتی اجرا می شد، باید برای ساخت آن حداقل 100 میلیون دلار بودجه در نظر گرفته می شد.

4- سازگاری و کنترل کیفیت

دقت بالای ابزارهای ساخت در ساختمان های پیش ساخته، باعث تضمین بالای کیفیت ساخت می شود که در مورد ساختمان های ساخته شده به روش سنتی این میزان دقت دیده نمی شود، چرا که در کارخانجات نیروهای فنی و متخصص برای ساخت مصالح و اجزای ساختمان بکار گرفته می شوند، در حالیکه که در پروژه های درجا از کارگران تجربی که اکثراٌ فاقد سواد فنی در زمینه ساخت و ساز هستند، استفاده می شود.

5- انعطاف پذیری

انعطاف پذیری مزیت دیگر خانه های پیش ساخته برای پیمان کاران و مهندسان می باشد، چرا که در خانه های پیش ساختن امکان جدا کردن اجزا و پیاده کردن آنها در محلی دیگر به راحتی امکان پذیر است که باعث می شود خلاقیت طراحان و مهندسان تنها به اجرای یک سناریو محدود نشود.

6- ساخت سبز

در مقایسه با ساختمان هایی که به روش سنتی اجرا می شوند، ساختمان های پیش ساخته و مدولار هم در کوتاه مدت و هم بلند مدت سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند، چرا که در ساختمان های سنتی مصالح بیشتری بکار گرفته شده و در نتیجه نخاله های بیشتری تولید می شوند که اکثراً به محل دفن زباله هدایت می شوند، در حالیکه مصالح بکار رفته در ساختمان های پیش ساخته قابل بازیافت بوده و در مصرف مصالح صرفه جویی می شود.

7- صرفه جویی در زمان ساخت پروژه

زمان مورد نیاز برای پیاده ساختن پروژه های پیش ساخته به علت برنامه ریزی دقیق، امکان اجرای هم زمان اجزای مختلف با یکدیگر و عدم دخالت شرایط آب و هوایی حین ساخت، تقریباٌ نصف زمان ساخت پروژه های سنتی می باشد. تقلیل زمان ساخت برای کارفرمایان امکان اجرای چند پروژه بطور همزمان را فراهم کرده و در نتیجه رونق و شکوفایی اقتصادی را به همراه دارد.

مطالب مرتبط

7 سازه سبز شگفت انگیز در جهان Phenomenal Green Buildings Across The Planet
ساختمان خورشیدی Solar Building
5 ساختمان بلندمرتبه کم مصرف در جهانEnergy Efficient High Rise Buildings
منابع انرژی تجدید پذیرSources Of Renewable Energy
10 ترند برتر معماری در سال 2022TOP 10 ARCHITECTURE TRENDS OF 2022
تفاوت بین construction و buildingWhat is the difference between construction and building
خرید شرکت واقعیت مجازی  the Wild توسط شرکت Autodesk  , بیانگر آغاز نسلی جدید در تکنولوژی طراحی و مهندسیAutodesk Goes Into the Wild With Latest Acquisition
معرفی بلندترین 25 ساختمان در حال ساخت جهانThe World's 25 Tallest Buildings Currently Under Construction
کاشی های فتوکاتالیستی  و کاربرد آنهاPhotocatalystic Tiles
مصرف بهینه انرژی در پروژه ساختمانی Earnshaw Skanska reaches construction milestone at The Earnshaw Building
کاربرد های سیستم Curtain WallCurtain Wall Facade Systems
مالدیو در حال مبارزه با افزایش سطح دریا با شهر شناور واکنش خودکار استThe Maldives is Combating Rising Sea Levels with Auto Responsive Floating City
 ساخت مدولار : از پروژه ها تا محصولاتModular construction From projects to products
طراحی و ساخت تونل شناور مستغرقDesign and Construction of Submerged Floating Tunnel
شهر زندهThe City as an Organism
10 روند برتر صنعت ساخت و ساز که در سال 2022 باید به آن توجه داشتTop 10 Construction Industry Trends To Watch For In 2022
 پروژه THE LINE، اولین شهر عمودی با جاذبه صفر بدون خودروTHE LINE the first zero gravity vertical city with no cars
تا چه اندازه می توانیم بلند بسازیم؟ مصالح و روش های ساخت و ساز برای آسمان خراش های آیندهConstruction Materials and Methods for Skyscrapers of the Future
ویلای شناور اسب آبی ، اولین در نوع خود و دارای اتاق خواب های زیر آب و باغ مرجانیFloating Seahorse Villa Is the First of Its Kind Has Underwater Bedroom and Coral Garden

نظر دهيد

نظر شما با موفقیت ثبت شد و پس از تائید منتشر میشود .