10 ترند برتر معماری در سال 2022

TOP 10 ARCHITECTURE TRENDS OF 2022

27 اسفند 1400 | مهندس صدف برخوردار

 

1- خانه های کوچک

 خانه های کوچک

از زمان همه گیری کرونا معماران به دنبال حفظ ثبات و پایداری در تمامی جنبههای زندگی از جمله خانه هایشان بوده اند و از آنجا که مردم به سمت روش های زندگی سازگار با محیط زیست متمایل شده اند، خانه های کوچک جایگاه خود را به عنوان سازه های مینیمالیستی، با دوام و دوست دار محیط زیست در دنیا تثبیت کرده اند. ترند خانه های کوچک که تا پیش از بحران کرونا از نظرها مهجور مانده بود به گزینه ای با ارزش برای فضاهای مستعد خانه سازی بدل شده است. این خانه ها با صرفه جویی در میزان فضای اشغال شده و سازگاری با محیط زیست، منجر به کاهش میزان بارگذاری بر سیاره مان شده اند!

Nido  یک خانه کوچک همانند کابین در فنلاند به مساحت طبقه 100 فوت مربع است که قوانین ساختمان سازی در فنلاند مبتنی بر ممنوعیت ساخت طبقات با مساحت بین 128-96 فوت مربع را پشت سر گذاشته است. این کابین شامل دو سطح بوده و دارای نمای بیرونی کم رنگ می­باشد که در آن چوب همراه با المان های قابی سفید رنگ بکار رفته است که جزای کابین را با ظرافت و به سهولت در کنار هم نگاه می­دارد. یک راهروی رمپ مانند متشکل از تخته های الوار امکان ورود به داخل کابین را فراهم می­سازد. پنجره های بزرگ و زاویه دار در داخل امکان ورود نورهای دلچسب مناطق شمالی را  به داخل کابین فراهم ساخته اند. 

2- معماری پیش ساخته

معماری پیش ساخته

معماری پیش ساخته اخیراً محبوبیت بسیاری در بین اهالی معماری کسب نموده است. این معماری شامل ساخت اجزای مختلف ساختمان در مکانی به خصوص و سپس انتقال این اجزای پیش ساخته به سایت پروژه می­باشد. طراحی های پیش ساخته دارای مزایای متعددی از جمله کاهش هزینه ها، حصول اطمینان از دوام پروژه و در اولویت قرار دادم سادگی و مدولار بودن می­باشند.

معماری پیش ساخته

ARCspace  یک سازمان معماری مدولار است که بطور پیوسته به خلق طراحی­های نوآورانه و توسعه مواد و مصالح به منظور تقلیل انتشارات مضر و نخاله های صنعت ساختمان با ساخت خانه های پیش ساخته مقرون به صرفه، با­دوام و با سرعت بالای ساخت می پردازد. مطابق با گزارش­های سازمان ARCspace  ساخت خانه های پیش ساخته منجر به 60-40 درصد صرفه جویی در زمان و هزینه می­گردد. ساکنین این خانه های کوچک می­توانند مطابق خواست خود ابعاد خانه­ هایشان را تغییر داده و طیف گسترده­ای از جزئیات طراحی داخلی

و انواع المانها را در محل بگنجانند. بعضی از خانه ها دارای ژنراتورهای حاوی آب اتمسفری به اسم هیدروپانل ها هستند که وابسته به شبکه بوده و هر روز چند لیتر آب آشامیدنی از طریق هوا تولید می­کنند.

3- معماری دست ساز

 معماری دست ساز

ترند دیگری که امروزه در معماری بسیار باب شده است معماری دست ساز است. تصور کنید در حال ساخت خانه خودتان یا کابین مخصوص تعطیلات هستید؛ زندگی و لم دادن در خانه ای که حاصل تلاش و خلاقیت خودتان هست تا چه حد لذت بخش خواهد بود! اصلاً نگران نباشید! این طراحی های معماری نیاز به تلاش آنچنانی هم ندارند! این سازه های دست ساز اغلب مبله بوده که کار شما را در پیمودن پروسه حتی الامکان تسهیل می­کند. خانه های دست ساز ساده و مقرون به صرفه بوده و تولید زباله های ناخواسته در محل ساخت را به حداقل تقلیل می­دهند. 

 معماری دست ساز

  Lola یک خانه کوچک احداث شده بر روی چرخ است که قسمتی از استودیوی  طراحی چند وجهی  Mariah Hoffman و متعلق به برند Micro Modula می­باشد. پس از گذشت 5 سال Hoffman به تدریج یه تریلر کاربردی را به یک خانه متحرک کوچک با مساحت 156 فوت مربع تبدیل نمود. 

 4- معماری با قابلیت دوام بالا

معماری با قابلیت دوام بالا

با توجه به هرج و مرجی که پس از بحران کرونا پدید آمده است، نیاز به زندگی در خانه ای با دوام بالا و عملکردی هوشمندانه بیش از هر زمان دیگه­ای حس شده است. خانه­های ما میبایست به جای استخراج بیش از حد از منابع کره زمین و کاهش عمر آن با محیط زیست در توازن باشند. نیاز به همزاد شدن با سیاره زمین و نگهداری اصولی از آن بیش از هر دوره دیگری حس شده است. معماری با قابلیت دوام بالا با هدف تحقق این مهم  موفق به کسب محبوبیت چشمگیری در بین معماران شده است. هدف از ساخت این خانه ها یکی شدن با طبیعت است که برای انسان امکان زندگی در تعادل کامل با طبیعت را فراهم می­سازد. این خانه ها اثر کربن را کاهش داده و انسان را به یک زندگی پاک و با دوام در محضر طبیعت دعوت می­کنند. 

معماری با قابلیت دوام بالا

 ‘Living In The Noom’ که توسط Sanzpont Arquitectura در مکزیک بنا شده است که شما را در دل طبیعت و زندگی لاکچری قرار داده و طراحی معبد گونه آن بر پایه سه اصل تندرستی، دوام و انعطاف پذیری بنا شده است. این سازمان متشکل از یک خانه 4 طبقه با ظاهری مثلثی و دلربا می­باشد که در آن کانال­های بامبو بصورت قائم و همچنین جنگل ها در نمای بیرونی ساختمان روئیده اند. اوج قدرت سازه نیز به وجود تراس در طبقه چهارم که در آن پانل های خورشیدی جهت ذخیره انرژی بکار رفته و همچنین یک باغ شهری که ساکنین قادرند در آن گیاهان مورد علاقه خود را پرورش دهند، خلاصه می­شود. همچنین این پروژه با ادغام راهکارهای پایدار و زیست اقلیمی همچون ذخیره آب باران، جداسازی آب فاضلاب، هضم کننده های زیستی، مناطق با قابلیت کمپوست و مهم تر از همه جنگل در نمای بیرونی ساختمان (که افزون بر زیبایی بصری هوای ورودی به داخل ساختمان را تصفیه می­کند)؛ به کاهش دمای خانه و در نتیجه کاهش پدیده جزیره گرمایی کمک خواهد نمود. 

5- معماری با چاپ سه بعدی

معماری با چاپ سه بعدی

 امروزه تقریباً همه چیز بصورت سه بعدی چاپ می­شود و بسیاری از معماران از تکنیک چاپ سه بعدی برای طراحی سازه های مدنظرشان بهره میجویند، به همین دلیل است که محبوبیت چاپ سه بعدی در بین اهالی معماری به شدن رو به افزایش است و این ترند توانسته است راه خود را در معماری نوین باز کند. از جمله مزایای این ترند می­توان به کارآمدی، تکینیک های راهبردی، کاهش ریسک خطا کردن و همچنین صرفه جویی در زمان با ساده سازی و حذف بسیاری از گام های ملالت آور در پروسه ساخت اشاره نمود. از این متد برای ساخت خانه های مسکونی در مریخ و حتی جزیره های شناور استفاده می­شود! پتانسیل بالقوه و امکانات چاپ سه بعدی در معماری نامحدود و شگفت انگیز هستند. 

معماری با چاپ سه بعدی

ICON 3D یک سازه به مساحت 500 فوت مربع طراحی نموده است که زمان ساخت آن تنها 27 ساعت به طول انجامید و در  Austin’s Community برای نخستین بار افتتاح خواهد شد و با ایجاد مکانی مقرون به صرفه به زنان و مردان بی خانمان کمک شایانی خواهد کرد. سه خانه دیگر با چاپ سه بعدی نیز از همین سازمان احداث خواهند شد که برای ساخت آن ها از بتن منحصر به فرد  Lavacrete همراه با نرم افزارهای پیشرفته و ماشین آلات اتوماتیک استفاده شده است. خانه های چاپی جدید دارای هاله هایی از رنگ های مشکی و مشکی می­باشد که به همراه فضایی پاک و مینیمالیستی بر زیبایی بصری خانه می افزاید. 

6- معماری با بهره گیری از برق خورشیدی

معماری با بهره گیری از برق خورشیدی

برق خورشیدی منبعی عظیم از انرژی جایگزینی پاک و با دوام برای سوخت های فسیلی می­باشد.  امروزه از انرژی خورشیدی به منظور تولید برق همه چیز از باطری های کوچک گرفته تا کل برق مصرفی یک ساختمان استفاده می­شود. معماری با بهره گیری از انرژی خورشیدی ترند داغ این روزها می­باشد که به حفظ محیط زیست نیز کمک می­کند. 

معماری با بهره گیری از برق خورشیدی

E-glamp محصولیست که با هدف توسعه توریسم و کمک به رشد اقتصادی در نواحی روستایی طراحی شده است. این محصول یک سیستم یکپارچه متکل از کابین های مجهز است که برق هر کدامشان به طور مجزا توسط پانل­های خورشیدی تأمین می­گردد. همچنین درون این خانه های کوچک تکنولوژی هوشمند بکار رفته است که آن ها را به سیستم دوچرخه های برقی متصل کرده که کل منطقه مورد نظر را از حیث انتشار کربن مصون نموده است. دوچرخه سواری نه تنها باعث پاکیزه نگاه داشتن هوای منطقه روستایی میگردد بلکه تجربه یک ورزش لذت بخش را نیز به ارمغان می آورد. تمام خانه های E-glamp مدولار و متحرک هستند و با استفاده از مصالح پایدار همچون الوار ساخته می­شوند. 

7- معماری اسکاندیناویایی

معماری اسکاندیناویایی

طراحی اسکادیناویایی مینیمالیستی، خاص و هوشمندانه بوده و حسی گرمی بخش و پرشور به همراه توجه بی نظیر به جزئیات و دقت در ظرافت بکار رفته در هر جزء از سازه به بیننده القا می نماید. 

معماری اسکاندیناویایی

Redukt واقع در کشور هلند، یک خانه متحرک کوچک با چیدمان پلان باز است که بر روی چرخ قرار گرفته است. خانه کوچک Redukt با استفاده از تخته های صنوبر روغنی حرارت دهی می­شود، همچنین این خانه با بکار گرفتن درهای شیشه ای دو قلو که تا ارتفاع سقف امتداد یافته اند مرز بین فضای داخل و خارج ساختمان را محو نموده است.

8- معماری شناور

معماری شناور

همگام با تغییرات اقلیمی و پدیده گرمایش جهانی و بالتبع آن بالا آمدن سطح آب دریاها، ممکن است کار به جایی بکشد که سازههای شناور تبدیل به تنها سبک معماری موجود در جهان شوند! ما میبایست کوله بارمان را برای نقل مکان از خشکی به دریا آماده کنیم، البته نه به این زودی! ولی مهندسین معمار این امر را بسیار جدی گرفته اند! هتل ها، جزیره ها، جزیره های ساخت دست انسان و حتی گلخانه ها به صورت شناور در تمامی پیکره های آبی در سرتا سر کره زمین قابل رویت هستند. 

معماری شناور

هدف از ساخت قایق محصول سازمان  ocean بسط دادن مناطق ساحلی شهر می­باشد. با توجه به اینکه فاصله این قایق ها از مناطق ساحلی شهر کمتر از 800 متر می­باشد، ساکنین این سازمان به راحتی می­توانند به امکانات داخل شهر دسترسی پیدا کرده و قبل از ورود به خانه های آبیشان لذت زندگی شهری را نیز بچشند. همچنین این قایق ها برای تأمین انرژی مورد نیازشان به خورشید، باد و آب متکی هستند و نیازی به شبکه الکتریکی برای تولید برق ندارند. 

9- معماری مینیمالیستی

معماری مینیمالیستی

استایل منحصر به فرد مینیمالیستی هیچوقت از تب و تاب نخواهد افتاد. این استایل بسیار ساده و به دور از تشریفات است اما فضاهای طراحی هوشمندانه آن جلوه ای از گرمی و آرامش را به بیننده القا خواهد کرد. 

معماری مینیمالیستی

Hara House یک خانه مینیمالیتی متشکل از الوارهای 5 اینچ مربعی به فاصله 6 فیت از یکدیگر است. این خانه چادر مانند با فولاد سفید در سقف، با ترکیب فضاهای شخصی با عمومی، یک سازه سخت و در عین حال انعطاف پذیر است که تمامی رفتارهای انسانی را همانند سازی می­کند.

هدف از ساخت این سازه بنا به نظر طراح این سازمان خلق خانه ایست که قابلیت تطبیق با شرایط جدید بسته به نیاز و مود محیط را داراست.

10- کابین ها

کابین ها

کابین ها سالهاست که به گزینه ای آرامش بخش و اساسی برای فرار انسان از زندگی ماشینی بدل شده­اند. این خانه ها پناهگاهی کاملاً ایمن در قلب طبیعت برای رهایی از زندگی پر استرس شهری محسوب می­شوند و به شما اجازه می­دهند به دور از تجملات مادی زندگی شهری بطور کامل به طبیعت متصل شوید. 

کابین ها

مطالب مرتبط

ساختمان های پیش ساختهPrefabricated Buildings
7 سازه سبز شگفت انگیز در جهان Phenomenal Green Buildings Across The Planet
ساختمان خورشیدی Solar Building
5 ساختمان بلندمرتبه کم مصرف در جهانEnergy Efficient High Rise Buildings
منابع انرژی تجدید پذیرSources Of Renewable Energy
تفاوت بین construction و buildingWhat is the difference between construction and building
خرید شرکت واقعیت مجازی  the Wild توسط شرکت Autodesk  , بیانگر آغاز نسلی جدید در تکنولوژی طراحی و مهندسیAutodesk Goes Into the Wild With Latest Acquisition
معرفی بلندترین 25 ساختمان در حال ساخت جهانThe World's 25 Tallest Buildings Currently Under Construction
کاشی های فتوکاتالیستی  و کاربرد آنهاPhotocatalystic Tiles
مصرف بهینه انرژی در پروژه ساختمانی Earnshaw Skanska reaches construction milestone at The Earnshaw Building
کاربرد های سیستم Curtain WallCurtain Wall Facade Systems
مالدیو در حال مبارزه با افزایش سطح دریا با شهر شناور واکنش خودکار استThe Maldives is Combating Rising Sea Levels with Auto Responsive Floating City
 ساخت مدولار : از پروژه ها تا محصولاتModular construction From projects to products
طراحی و ساخت تونل شناور مستغرقDesign and Construction of Submerged Floating Tunnel
شهر زندهThe City as an Organism
10 روند برتر صنعت ساخت و ساز که در سال 2022 باید به آن توجه داشتTop 10 Construction Industry Trends To Watch For In 2022
 پروژه THE LINE، اولین شهر عمودی با جاذبه صفر بدون خودروTHE LINE the first zero gravity vertical city with no cars
تا چه اندازه می توانیم بلند بسازیم؟ مصالح و روش های ساخت و ساز برای آسمان خراش های آیندهConstruction Materials and Methods for Skyscrapers of the Future
ویلای شناور اسب آبی ، اولین در نوع خود و دارای اتاق خواب های زیر آب و باغ مرجانیFloating Seahorse Villa Is the First of Its Kind Has Underwater Bedroom and Coral Garden

نظر دهيد

نظر شما با موفقیت ثبت شد و پس از تائید منتشر میشود .