مالدیو در حال مبارزه با افزایش سطح دریا با شهر شناور واکنش خودکار است

The Maldives is Combating Rising Sea Levels with Auto Responsive Floating City

08 تیر 1401 | مهندس امیر رضا عرب عامری

مالدیو در حال مبارزه با افزایش سطح دریا با شهر شناور واکنش خودکار است

شرکت معماری، برنامه‌ریزی شهری و تحقیقاتی هلندی Waterstudio.NL با همکاری داچ داکلندز و دولت مالدیو، طرح شهر شناور مالدیو (MFC) را معرفی کرده‌اند که اولین شهر جزیره‌ای در نوع خود است که  رویکرد جدیدی به زندگی پایدار مدرن در اقیانوس هند ارائه می دهد. این پروژه بیش از یک دهه است که در حال توسعه بوده است و هزاران واحد مسکونی را در امتداد یک شبکه انعطاف پذیر و کاربردی در تالاب 200 هکتاری شناور خواهد داشت.

جوامع محلی همیشه سبک زندگی خود را به گونه ای شکل داده اند که در کنار آب باشند، خواه بر فراز دریاچه ها، نهرها، اقیانوس ها یا دریاها قرار گرفته باشند. و در حالی که «جزایر شناور» مدت‌هاست به دلایل زیادی مانند نبوغ در طراحی ، سومدمند بودن و افزایش رضایت زندگی مورد تحسین قرار گرفته‌اند، ولی ارتقاء و تغییر کاربری آنها  به املاک و مستغلات مدرن، مقیاس‌پذیر و تجاری قابل دوام همیشه دور از دسترس به نظر می‌رسد. شهر شناور مالدیو بر اساس فرهنگ محلی این کشور دریایی است، جایی که مردم محلی رابطه قوی خود را با دریا بسیار با ارزش میدانند. این پروژه توسط جامعه قایق‌رانی، استفاده از کانال‌ها به‌عنوان زیرساخت اصلی برای تدارکات و دروازه‌ها، و کاهش حرکت‌های زمینی به پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در جاده‌های شن سفید طبیعی مشخص می‌شود.

شهر شناور مالدیو (MFC)

MFC قرار است اولین توسعه در نوع خود باشد، شهری با ساختاری مبتنی بر طبیعت از جاده‌ها و کانال‌های آبی که همچنین روشی  کارآمد برای  سازمان‌دهی مرجان‌ها که مالدیو به‌عنوان مرکز حفاظت از مرجان‌ها در آن بر عهده می‌گیرد ، می باشد و بر این مسئولیتی تأکید دارد. معماران "نسل بعدی توسعه شهری مقاوم در برابر افزایش سطح دریا" را با ترکیبی از فناوری سبز، ایمنی و قابلیت تجاری و درآمدزایی ، ایده‌پردازی کردند .
خانه‌های MFC که تنها ده دقیقه با قایق از پایتخت ماله فاصله دارند، با هتل‌ها، رستوران‌ها، بوتیک‌ها و یک اسکله تفریحی در کلاس  جهانی نیز همراه خواهند بود.


این پروژه همچنین دارای یک شبکه هوشمند است که می تواند به تغییرات اقلیمی و  آب و هوا پاسخ دهد. این سیستم از فناوری‌های نوآورانه توسعه پایدار استفاده می‌کند و از شیوه‌های زیست‌محیطی برای حفاظت، حفظ و ارتقای اکوسیستم دریایی استفاده می‌کند. این واحدها در یک کارخانه کشتی سازی محلی ساخته شده اند و به یک بدنه بزرگ بتنی زیر آب متصل شده اند که از طریق پایه های فولادی تلسکوپی به بستر دریا متصل شده است. در زیر سطح آب، بانک‌های مرجانی مصنوعی به قسمت زیرین شهر متصل می‌شوند تا رشد مرجان‌ها را تحریک کنند. صخره های مرجانی غوطه ور، موج شکن طبیعی (کاهش) را فراهم می کند که همراه با شبکه مرتبط سازه های شناور، آسایش و ایمنی را برای ساکنان فراهم می کند.

این پروژه همچنین دارای یک شبکه هوشمند است که می تواند به تغییرات اقلیمی و  آب و هوا پاسخ دهد.


به دنبال رویکرد مشابه برای مبارزه با افزایش سطح آب، UN-Habitat و شرکت فناوری آبی OCEANIX از طرح اولین نمونه اولیه جهان برای یک شهر شناور پایدار رونمایی کرد که به میزبانی بوسان برگزار می شود. بوسان با 3.4 میلیون نفر جمعیت، دومین شهر بزرگ جمهوری کره و در عین حال یکی از مهم ترین شهرهای دریایی است که آن را به محیطی مناسب برای استقرار نمونه اولیه شهر شناور تبدیل کرده است. جامعه شناور OCEANIX در مجموع دارای 15.5 هکتار سکوی متصل به هم است که 12000 نفر را در خود جای می دهد. هر محله شامل ساختمان‌های کم‌مرتبه‌ای است که با خطوط نرم و تراس‌های مختلف برای زندگی در فضای باز و سرپوشیده مشخص شده‌اند.

جامعه شناور OCEANIX در مجموع دارای 15.5 هکتار سکوی متصل به هم است


در سال 2019، و به عنوان بخشی از دستور کار جدید شهری سازمان ملل متحد، گروه Bjarke Ingels چشم انداز اولین جامعه شناور انعطاف پذیر و پایدار جهان را پیشنهاد کرد که برای 10000 نفر طراحی شده است. «Oceanix City» پاسخی بود به این پیش‌بینی که تا سال 2050، 90 درصد از بزرگ‌ترین شهرهای جهان در معرض بالا آمدن دریاها قرار می‌گیرند که منجر به جابجایی گسترده و تخریب خانه‌ها و زیرساخت‌ها می‌شود.
 

مطالب مرتبط

ساختمان های پیش ساختهPrefabricated Buildings
7 سازه سبز شگفت انگیز در جهان Phenomenal Green Buildings Across The Planet
ساختمان خورشیدی Solar Building
5 ساختمان بلندمرتبه کم مصرف در جهانEnergy Efficient High Rise Buildings
منابع انرژی تجدید پذیرSources Of Renewable Energy
10 ترند برتر معماری در سال 2022TOP 10 ARCHITECTURE TRENDS OF 2022
تفاوت بین construction و buildingWhat is the difference between construction and building
خرید شرکت واقعیت مجازی  the Wild توسط شرکت Autodesk  , بیانگر آغاز نسلی جدید در تکنولوژی طراحی و مهندسیAutodesk Goes Into the Wild With Latest Acquisition
معرفی بلندترین 25 ساختمان در حال ساخت جهانThe World's 25 Tallest Buildings Currently Under Construction
کاشی های فتوکاتالیستی  و کاربرد آنهاPhotocatalystic Tiles
مصرف بهینه انرژی در پروژه ساختمانی Earnshaw Skanska reaches construction milestone at The Earnshaw Building
کاربرد های سیستم Curtain WallCurtain Wall Facade Systems
 ساخت مدولار : از پروژه ها تا محصولاتModular construction From projects to products
طراحی و ساخت تونل شناور مستغرقDesign and Construction of Submerged Floating Tunnel
شهر زندهThe City as an Organism
10 روند برتر صنعت ساخت و ساز که در سال 2022 باید به آن توجه داشتTop 10 Construction Industry Trends To Watch For In 2022
 پروژه THE LINE، اولین شهر عمودی با جاذبه صفر بدون خودروTHE LINE the first zero gravity vertical city with no cars
تا چه اندازه می توانیم بلند بسازیم؟ مصالح و روش های ساخت و ساز برای آسمان خراش های آیندهConstruction Materials and Methods for Skyscrapers of the Future
ویلای شناور اسب آبی ، اولین در نوع خود و دارای اتاق خواب های زیر آب و باغ مرجانیFloating Seahorse Villa Is the First of Its Kind Has Underwater Bedroom and Coral Garden

نظر دهيد

نظر شما با موفقیت ثبت شد و پس از تائید منتشر میشود .