پنجره های کتیبه فوقانی

Transom Windows

09 دی 1400 | مهندس صدف برخوردار

 

پنجره کتیبه فوقانی نوعی پنجره تزئینی است که بالای در نصب شده و به علت قابلیت نورگیری و تهویه مناسب، به آن کتیبه فوقانی نوری نیز گفته می شود. پنجره های کتیبه فوقانی در ابعاد، اندازه ها و با مواد متنوعی ساخته و طراحی می شوند. همچنین در قاب این پنجره از مصالحی همچون چوب، آلومینیوم، فایبرگلاس، پی وی سی و .... استفاده می شود. این پنجره ها در داخل یا نمای خارجی ساختمان نصب شوند و می توانند ثابت یا متحرک باشند. حرکت پنجره به کمک غلتک لولایی صورت می پذیرد.

کتیبه فوقانی در اصل یک نوع تیر است که بالای در و پنجره را از دوار جدا می کند؛ در واقع هدف اصلی از اجرای کتیبه فوقانی خلق یک المان باربر می باشد.

 

هدف از اجرای پنجره کتیبه فوقانی چه می باشد؟ 

پنجره کتیبه فوقانی از چند دهه قبل به منظور تهویه طبیعی هوا از خارج به داخل و بعکس و نورگیری بهتر مورد استفاده قرار گرفته است؛ ولی امروزه از پنجره کتیبه فوقانی بیشتر برای اهداف تزئینی استفاده می شود.

انواع پنجره کتیبه فوقانی 

- پنجره کتیبه فوقانی گیردار

- پنجره کتیبه فوقانی قوسی

- پنجره کتیبه فوقانی سرویس بهداشتی

- پنجره کتیبه فوقانی دهنه ای

 

پنجره کتیبه فوقانی گیردار

پنچره کتیبه فوقانی گیردار همانطور که از اسمش پیداست، باز یا بسته نیست، بلکه در یک محل گیردار شده است. نصب پنجره کتیبه فوقانی گیردار می تواند در کنار پنجره یا بالای پنجره و در صورت پذیرد. از این مدل پنجره به منظور اهداف تزئینی در اتاق پذیرایی، حیاط خلوت و ... استفاده می شود.

پنجره کتیبه فوقانی قوس دار

این مدل پنجره جهت ارضای اهداف زینتی بکار رفته و برای سقف شیب دار بسیار مناسب می باشد و ضمناً بسته به نیاز پروژه می تواند ثابت یا متحرک باشد، اما استفاده از مدل پنجره در خانه های مدرن چندان مناسب نمی باشد.

 

 

پنجره کتیبه فوقانی سرویس بهداشتی

این مدل پنجره ها جهت استفاده در حمام، کف دوش و محیط¬های بخارآلود مناسب بوده و تهویه خوبی فراهم می کند. بسته به نیاز پروژه می توانید از مدل مفصلی یا گیردار این پنجره استفاده کنید.

 

 

پنجره کتیبه فوقانی دهانه ای

این قبیل پنجره ها در ابعاد مختلف و به شکل شیشه، پی وی سی و ... موجود بوده و جهت استفاده در سازه های موقت همانند انبارها و گاراژ ها بکار می روند.

 

مزایای استفاده از پنجره های کتیبه فوقانی

- نورگیری بهتر؛ بعضی اوقات به جای استفاده از لامپ، جهت نوردهی فضا بطور طبیعی می توان از پنجره های کتیبه فوقانی استفاده نمود که اتاق را عریض تر و پرنور تر جلوه می دهند.

- مقرون به صرفه؛ این پنجره ها در مقایسه با پنجره های فرانسوی و رو باز ارزان تر هستند.

- صرفه جویی در مصرف انرژی به هنگام استفاده از این مدل پنجره  ها 

- برآورد اهداف زیبایی شناختی

- استفاده راحت و بی دردسر، این پنجره ها به راحتی به کمک یک میله فلزی یا ریسمان باز و بسته می شود.

- سبک وزن بودن

- به منظور جداسازی دو اتاق؛ کتیبه فوقانی قادر به جداسازی دیوارهای داخلی، اتاق نهارخوری، آشپزخانه خانه، اتاق مطالعه، اتاق خواب و ... خواهد بود.

معایب استفاده از پنجره های کتیبه فوقانی

- نظافت این پنجره ها دشوار بوده و بسیار حائز اهمیت است، زیرا در صورتیکه پنجره ها به درستی پاک نشوند، مستعد حمله موریانه خواهند بود.

- این پنجره بیشتر برای ساختمان هایی مناسب هستند که ارتفاع طبقاتشان زیاد است.

- نگهداری سخت؛ این مدل پنجره بطور کلی نیازی به گردگیری ندارد، اما در صورت بروز ترک و سوراخ در قاب پنجره، هزینه تعمیر زیادی به مالک تحمیل می شود.

مطالب مرتبط

شیکر میلگرد (لرزاننده میلگرد) چیست ؟What are Rebar Shakers
تاثیر کمبود در تامین و افزایش هزینه های مواد و مصالح بر طراحی معمارانWhat construction materials are in short supply and how is it affecting architects

نظر دهيد

نظر شما با موفقیت ثبت شد و پس از تائید منتشر میشود .